Články
Covid-19 je zpět! Ne nemoc, ale data: CHPS ad hoc výzkumy 2020 a 2021
Díky nově zveřejněným datům z Českého panelového šetření domácností (CHPS) mají výzkumníci a další zájemci unikátní příležitost zkoumat reakci české veřejnosti na pandemii nemoci covid-19. V letech 2020 a 2021 proběhly dva menší výzkumy na panelistech CHPS, které se věnovaly dopadům pandemie na hospodaření domácnosti, důvěru v instituce nebo rytmus denních aktivit. Ve spojení s ostatními ročníky umožňují data studovat, jak pandemie zasáhla různé typy domácností nebo čím byla podmíněna ochota přijímat preventivní opatření či se nechat očkovat.
ČSDA slaví čtvrt století provozování svých služeb českým sociálním vědám
Již dvacet pět let poskytuje Český sociálněvědní datový archiv (ČSDA) datové služby pro sociální vědy. V průběhu této doby se proměnil z malého oddělení Sociologického ústavu AV ČR v národního poskytovatele datových služeb, který je zapojen do mezinárodní spolupráce evropských datových archivů, koordinuje nejvýznamnější české i mezinárodní sociálněvědní výzkumné projekty a spolupodílí se na inovacích v oblasti českého i evropského datového archivářství a managementu dat.
Průzkum uživatelů ČSDA 2022
I v letošním roce, jsem navázali na průzkum ČSDA z roku 2020 a uspořádali podobnou anketu mezi našimi uživateli. Kromě klasických otázek ohledně využívání našeho datového archivu jsme tentokrát zjišťovali i podrobnosti ohledně FAIR data, open science a uchovávání dat.
Výzkum českého a slovenského veřejného mínění před rokem 1989
V květnu 2022 proběhl seminář na téma výzkumy veřejného mínění před rokem 1989. Přednášející se věnovali zkoumaným tématům, metodologii výzkumů i tomu, co z historických výzkumů přežilo a je k dispozici pro současné výzkumníky.
Webinář o sociálněvědních datech k tématu pandemie Covid-19
V úterý 29. listopadu 2021 proběhl webinář, který se stal nejobsáhlejší akcí týkající se sociologických dat o pandemii onemocněním Covid-19 v Česku,. Byla představena nejnovější data, která se dotýkají tématu pandemie COVID-19 v Česku a na Slovensku.
Pandemie Covid 19 / SARS-CoV-2
Současná situace nastoluje spousty otázek, ať už týkající se zdraví a zdravotní péče nebo ekonomické situace a dopadů různých opatření. Sociologická šetření nám mohou poskytnout lepší porozumění současné situace a dopadu pandemie. Řada dat a informací budou známy až po skončení této krizové situace, ale mnohá relevantní data jsou dostupná již dnes a další se mohou objevovat v dohledné budoucnosti.
Život během pandemie
V našem katalogu Nesstar jsme nově zveřejnili unikátní panelový výzkum Život během pandemie realizovaný v rámci projektu PAQ Research. Soubor obsahuje 26 vln výzkumu, pro které byla data sbírána od března 2020 do dubna 2021, s více než 7 tisíc proměnných v datovém souboru. Do konce roku plánujeme zveřejnit další vlny. Navíc postupně zveřejňujeme i všechny vlny jednotlivě.
Data Management Expert Guide – nově i ke stažení
Data Management Expert Guide (DMEG) je online dostupný výukový modul, který slouží jako praktický a přehledný zdroj informací o archivaci a správě výzkumných dat. DMEG obsahuje několik kapitol, které srozumitelně vysvětlují základní know-how, jenž stojí za efektivním managementem datových souborů a metadat. Kapitoly postupně představují životní cyklus výzkumných dat od plánování, organizace a dokumentace přes zpracování, uložení a ochranu dat až po jejich publikaci.
Proběhlo: Sociologické výzkumy zaměřené na zdraví
Ve čtvrtek 5.11. 2020 proběhl v rámci Týdne vědy a techniky webinář s názvem Sociologické výzkumy zaměřené na zdraví. Cílem bylo ukázat studentům, sociálním vědcům, ale i širší veřejnosti, kde všude se nacházejí relevantní data, a jaké jsou možnosti a omezení jejich využití.
Strana 1 z 2