Ukládání dat

ČSDA nabízí  možnost dlouhodobého uchovávání  výzkumných dat a doprovodné dokumentace. Umožňuje depozici dat různého typu, kvantitativních i kvalitativních. Uložení dat  se odehrává na základě smlouvy mezi producentem dat a Sociologickým ústavem AV ČR (jehož je ČSDA součástí).

Díky zázemí Akademie věd, členství v evropské síti sociálněvědních archivů CESSDA a vlastním zkušenostem s prací s daty, dokáže tým ČSDA zajistit, že data budou odpovídajícím způsobem popsána, kontrolována a zajištěna. Úroveň ČSDA jakožto důvěryhodného archivu je potvrzena i získáním certifikace Core Trust Seal.

Archivace dat je prospěšná jak pro producenty dat, tak pro výzkumnou komunitu jako celek. Výzkumníci vytvářející data mohou těžit z toho, že datový archiv zajistí dlouhodobé uchovávání jejich datových souborů společně s dokumentací. Zároveň je dlouhodobé uchovávání výzkumných dat zásadním předpokladem pro to, aby tato data mohla být sdílena a znovu využita.

Výhody archivace pro producenty dat:

  • Uložení dat na spolehlivá média a zálohování. Prostorová distribuce uložených dat zajišťují, že data nebudou ztracena a zůstanou dostupná pro opětovné využití.
  • Čitelná data bez časového omezení. Pravidelně kontrolujeme a aktualizujeme data.
  • Na archivované datové soubory lze v publikacích snadno odkazovat k jejich popisu využíváme i DOI (Digital Object Identifier).

Výhody pro širší výzkumnou komunitu:

  • Archiv dat na základě smlouvy s depozitorem dat zpřístupňují data a související metadata studentům, sociálním vědcům a dalším lidem mimo výzkumný projekt, ve kterém byla data vytvořena. Tito uživatelé tak mohou těžit z údajů shromážděných jinými výzkumnými pracovníky.
  • Datům z výzkumu bude přidělen identifikátor DOI a budou zpřístupněna jako FAIR, metadata o výzkumu budou sdílena v rámci CESSDA a do budoucna v rámci EOSC. To vše v duchu otevřené vědy, kterou podporuje řada poskytovatelů projektových a grantových agentur.

Další výhody archivace dat jsou popsány v materiálu Data Management Expert Guide, který vytvořila evropská archivářská organizace CESSDA.

V případě zájmu o další informace či přímo o archivaci dat v ČSDA nás prosím kontaktujte na mailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript...