Jiné datové archivy
Kromě ČSDA existují i další datové archivy, které shromažďují a zveřejňují data, ale často také pořádají různé akce. V některých případech dokonce jejich webové stránky slouží jako velmi užitečný rozcestník pro získání dalších informací ohledně různých výzkumných aktivit (sběr dat, analýza dat, atd. ).
Datové archivy konsorcia CESSDA
Další sociálněvědní datové archivy
Podle zemí:
Jiné:
Vybrané mezinárodní organizace
Eurostat
Eurostat nabízí harmonizovaná statistická data na úrovni EU a poskytuje srovnání regionů a členských států. Kromě samotných dat jsou dostupné online i interaktivní tabulky a grafy.
Vybraná šetření Eurostatu (kompletní seznam zde)
- European Community Household Panel (ECHP)
- Labour Force Survey (LFS)
- EU Statistics on Income and Living Conditions (EU-SILC)
- Structure of Earnings Survey (SES)
- Community Innovation Survey (CIS)
- Adult Education Survey (AES)
- Continuing Vocational Training Survey (CVTS)
OECD Data
Kromě toho, že se Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj věnuje vytváření lepších politik pro lepší životy, zpřístupňuje také různá data a metadata OECD zemí a vybraných nečlenských ekonomik, a to jak ve formě surových dat, tak i přehledných vizualizací.
Další vybrané mezinárodní organizace
Otevřená data
Existuje velké množství zdrojů dat. Kromě datových archivů, které data shromažďují a zpřístupňují, existují i různé jiné organizace, instituce nebo iniciativy. Jednou takovou odnoží iniciativy jsou například i otevřená data, tj. data, která nejsou omezená žádnými podmínkami užití a jsou dostupná ke stažení bez technických překážek.
Některé zajímavé odkazy na taková otevřená data jsme pro vás shromáždili.
Zahraniční otevřená média
Mezinárodní šetření
Dalším cenným zdrojem dat, která jsou zárukou kvality, jsou různá mezinárodní šetření. ČSDA se pravidelně podílí na přípravě sběru dat ISSP a ESS, ale v minulosti se účastnil i jiných velkých šetření (např. ESV nebo EQLS). Některá data za českou populaci lze tak nalézt i v našem katalogu.
Vybrané mezinárodní programy, jejichž veřejně přístupné databáze obsahují česká data:
International Social Survey Programme (ISSP)
ISSP je mezinárodní program pravidelně se opakujících tematických modulů dotazníkových šetření organizovaných každoročně pro účely longitudiálního srovnávacího výzkumu.
Česká data z šetření jsou k dispozici v ČSDA obvykle v následujícím roce po realizaci šetření, mezinárodní databáze jsou zveřejňovány cca dva roky po roku šetření v archivu GESIS. V souvislosti s pandemií Covid-19 bude s největší pravděpodobností docházet k posunům termínů jak realizace šetření, tak zveřejňování dat.
Moduly ISSP (šetření realizována v ČR jsou zvýrazněna):
- Role vlády (1985, 1990, 1996, 2006, 2016)
- Sociální sítě (1986, 2017)
- Sociální vztahy a systémy podpory (2001)
- Sociální nerovnosti (1987, 1992, 1999, 2009, 2019)
- Rodina a genderové role (1988, 1994, 2002, 2012)
- Pracovní orientace (1989, 1997, 2005, 2015)
- Náboženství (1991, 1998, 2008, 2018)
- Životní prostředí (1993, 2000, 2010)
- Národní identita (1995, 2003, 2013)
- Občanství (2004, 2014)
- Volný čas a sport (2007)
- Zdraví (2011)
European Social Survey (ESS)
ESS je evropský mezinárodní akademický výzkumný projekt, v jehož rámci od roku 2001 probíhají jednou za dva roky výzkumná šetření. Ústředními tématy jsou postoje, hodnoty a vzorce chování různých populací ve více než 30 zemích.
Data za českou populaci jsou pak dostupná skrze českou mutaci oficiálního webu.
Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe (SHARE)
SHARE je multidisciplinární mezinárodní časosběrná databáze mikrodat o zdraví, sociálně-ekonomickém postavení a společenských a rodinných vazbách přibližně 140,000 jednotlivců (více než 380,000 rozhovorů) ze všech zemí EU, Švýcarska a Izraele starších 50ti let. Podrobnější informace k databázi jsou dostupné také v českém jazyce, data jsou ke stažení na základě registrace přímo na webu SHARE.
Standard Eurobarometer (EB)
Od roku 1973 nechávají evropské orgány provádět ve všech členských státech EU pravidelné průzkumy veřejného mínění nazývané Eurobarometry. V roce 2007 zahájil Evropský parlament vlastní specifickou sérii Eurobarometrů. Výzkumné zprávy jsou dostupné na stránkách Evropské komise, data jsou ke stažení v archivu GESIS.
European Values Study (EVS)
Evropský výzkum hodnot je mezinárodní dlouhodobý projekt, jehož cílem je mapovat vývoj hodnotových orientací v rámci Evropy (EVS – European Values Study) i celého světa (WVS - World Values Study). Za některé roky jsou data dostupná v našem datovém archivu Nesstar (1991, 1999 a 2008), kompletní data jsou potom ke stažení v archivu GESIS.
Vybrané mezinárodní programy, jejichž veřejně přístupné databáze obsahují česká data: