Španělsko se stává členem konsorcia ESS ERIC

Evropská komise schválila změnu stanov konsorcia evropské výzkumné infrastruktury European Social Survey (ESS), čímž potvrdila postavení Španělska jako řádného člena konsorcia. ESS ERIC je v současné době se svými 26 členy a pozorovateli jednou z nejrozsáhlejších evropských výzkumných infrastruktur.

CESSDA hledá ředitele

Konsorcium sociálněvědních datových archivů CESSDA ERIC zveřejnila výběrové řízení na ředitele. Požadavky a náplň práce je uvedena na webových stránkách. Přihlášky je možné podávat do 15. prosince.

Jak na data z datového archivu 8.12.2021

Český sociálněvědní datový archiv si vás dovoluje pozvat na webinář:

JAK NA DATA Z DATOVÉHO ARCHIVU

ve středu 8. prosince 2021 od 15.00, ONLINE (ZOOM)

V rámci webináře vás seznámíme se základy práce s Nesstarem, což je software pro archivaci a zpřístupňování dat mnoha světových datových archivů včetně Českého sociálněvědního datového archivu (ČSDA).

Tento webinář je zaměřený zejména na studenty/tky, kteří/ré mají zájem zjistit, jaká data náš archiv nabízí a jak v něm efektivně vyhledávat (např. podle klíčových slov a témat).

Větší část webináře bude ponechána na vaše dotazy a na praktické ukázky.

Je nutné se předem registrovat. Odkaz na registraci je ZDE.

Organizace semináře byla podpořena z projektu Český sociálněvědní datový archiv, CSDA, reg. č. LM2018135, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Webinář: Sociálněvědní data k tématu pandemie v Česku a na Slovensku

Zveme Vás na námi pořádaný webinář. V rámci akce budou představena nejnovější data, která se dotýkají tématu pandemie COVID-19  a která byla sbírána v Česku  a na Slovensku.  Část těchto dat je dostupných i z našeho datového archivu. Účastníci se blíže seznámí s projektem Evropský sociální výzkum (ESS), speciálními výzkumy ze série Naše společnost Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), longitudinálním výzkumem  Život během pandemie, českou pilotní covidovou studii v rámci výzkumu Současná česká rodina (Generations and Gender Programme), výzkumy protilátek v rámci longitudinální studie PROSECO (RECETOX) a projektu studia kolektivní imunity Sociologického ústavu AV ČR (SARS-CoV-2-CZ-Preval-II), výzkumem Vysokoškolští studenti během pandemie a také slovenskými výzkumnými projekty Ako sa mate, Slovensko? a HODYSE 2020.

Týden Akademie věd ČR

Týden Akademie věd ČR je největší vědecký festival v Česku, kterého se pravidelně zúčastňuje Sociologický ústav AV ČR a zároveň zde naleznete přednášky našich kolegů z ČSDA.

Making Social Science Research Transparent

Pozvánka na webinář pořádaný CESSDA. Vysoce kvalitní data mají potenciál být znovu využita mnoha způsoby. Správná archivace a publikování dat je jádrem toho, aby vaše data byla FAIR a umožní jak vašemu budoucímu já, tak ostatním, aby z vašich dat vytěžili maximum. V poslední době stále více vědeckých časopisů zavádí politiku otevřených dat, což vede k dilematům výzkumníků ohledně toho, kde, kdy a jak data publikovat.

CESSDA® Roadshow on Circular Economy

CESSDA® Roadshow on the Circular Economy brings together experts from service providers and top-level researchers to explore the key role of the social sciences with impartial, reliable data on attitudes and practices to recycling and eco-design. It will guide participants through valuable resources in the CESSDA Data Catalogue®, give examples of data use and reuse as best practices and explain how researchers can organise and process data using the ESSDA Data Management Expert Guide®.

Vysokoškolští studenti po třetí vlně pandemie koronaviru

ČR se loni jako jedna z 27 zemí světa účastnila studie s cílem studie bylo prozkoumat dopady epidemie COVID-19 na specifickou populaci studentů VŠ (shrnutí výsledků je dostupné zde). Během letošního května a června byl potom výzkum v ČR zopakován, a to Fakultou sociálních věd UK ve spolupráci se Sociologickým ústavem AV ČR a výzkumným konsorciem psychologů. Z tohoto šetření, které se zaměřuje na vysokoškolské studenty a na to, jak se jich první vlna pandemie dotkla v oblasti studií, duševní pohody a dalších příbuzných témat, je nyní na webu Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. dostupná i tisková zpráva.

Autoři studie mezi které patří mimo jiné i Michaela Kudrnáčová a Jan Klusáček z ČSDA, plánují data zaarchivovat a zpřístupnit pro registrované uživatele.

Webinář: FAIR data v sociálních a humanitních vědách

Tato vzdělávací akce v angličtině bude věnována speciálně datům založených na principech FAIR v sociálních a humanitních vědách.

Webinář poskytne mimo jiné odpovědi na následující otázky:

  • Jak jsou definována výzkumná data v SSH?
  • Proč jsou zásady FAIR důležité pro správu výzkumných dat v SSH?
  • Jak lze zásady FAIR implementovat v SSH?

Akce se bude konat online 15. 9. 2021 od 14:00 do 15:30 CEST.

Registrace je vyžadována a je k dispozici zde.

Více informací o webináři je k dispozici zde.