Aktuality Máte-li zájem dostávat naše aktuality do elektronické pošty, pošlete email na aktualitycsda@soc.cas.cz.

18.8.2021
Tato vzdělávací akce v angličtině bude věnována speciálně datům založených na principech FAIR v sociálních a humanitních vědách. Webinář poskytne mimo jiné odpovědi na následující otázky: Jak jsou definována výzkumná data v SSH? Proč jsou zásady FAIR důležité pro správu výzkumných dat v SSH? Jak lze zásady FAIR implementovat v SSH? Akce se bude konat online 15. 9. 2021 od 14:00 do 15:30 CEST.
27.7.2021
Půldenní workshop CESSDA nazvaný "Facilitating Onwards Sharing of Safe and Clean Microdata" seznámí účastníky s postupy a vybranými softwarovými nástroji k čištění a zhodnocení kvality dat. Více o programu workshopu najdete zde.Akce se uskuteční online v pondělí 23. srpna od 8:30 hodin (CEST), je nutná registrace.
30.6.2021
V našem katalogu Nesstar jsme nově zveřejnili unikátní panelový výzkum Život během pandemie realizovaný v rámci projektu PAQ Research. Soubor obsahuje 26 vln výzkumu, pro které byla data sbírána od března 2020 do dubna 2021, s více než 7 tisíc proměnných v datovém souboru. Do konce roku plánujeme zveřejnit další vlny. Navíc postupně zveřejňujeme i všechny vlny jednotlivě.
15.6.2021
V úterý 1. 6. 2021 uspořádal Český sociálněvědní datový archiv webinář s názvem Sociologické výzkumy zaměřené na politiku. Cílem bylo ukázat studentům, sociálním vědcům, ale i širší veřejnosti, jaká data v ČSDA k této tématice máme a kde všude jinde se nacházejí relevantní data, ale i jaké jsou možnosti a omezení jejich využití.
11.5.2021
Sociologické výzkumy zaměřené na politiku Cílem webináře je ukázat, kde všude se nacházejí relevantní data, a jaké jsou možnosti a omezení jejich využití. Během webináře se budeme věnovat tomu, jaká jsou data týkajícící se politiky získávána, kde jsou uložena, jaké potíže jsou s tímto měřením spojeny a na co si dát pozor při využití dat z výzkumů o politice. Budeme se také věnovat aktuálním výzkumům.  Závěr semináře bude vyhrazen na Vaše dotazy, případně na krátké diskuzní příspěvky. Kdy: 1. června 2021, od 15.00 do 17.00 hod.  
12.4.2021
Již tento pátek 16.4. mezi 11:00-12:30 proběhne workshop týkající se spojení sociálních výzkumů a linguistických infrastruktur skrze mluvené rozhovory. Objeví se zástupci velkých studií jako je např. Generations and Gender Programme nebo European Values Study. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
7.4.2021
Český sociálněvědní datový archiv si vás dovoluje pozvat na webinář:  JAK NA DATA Z DATOVÉHO ARCHIVU  v úterý 27. dubna 2021 od 14.00, platforma Zoom V rámci webináře vás seznámíme se základy práce s Nesstarem, což je software pro archivaci a zpřístupňování dat mnoha světových datových archivů včetně Českého sociálněvědního datového archivu (ČSDA). Tento webinář je zaměřený zejména na studenty/ky, kteří/ré mají zájem zjistit, jaká data náš archiv nabízí a jak v něm efektivně vyhledávat (např. podle klíčových slov a témat). 
2.2.2021
Open Science Conference 2021 je 8. mezinárodní konference Leibniz Research Alliance Open Science. Výroční konference je věnována hnutí Open Science a poskytuje jedinečné fórum pro výzkumné pracovníky, knihovníky, odborníky z praxe, poskytovatele infrastruktury, tvůrce politik a další důležité zúčastněné strany, aby diskutovali o nejnovějším a budoucím vývoji v otevřené vědě.
19.11.2020
Ve čtvrtek 5.11. 2020 proběhl v rámci Týdne vědy a techniky webinář s názvem Sociologické výzkumy zaměřené na zdraví. Cílem bylo ukázat studentům, sociálním vědcům, ale i širší veřejnosti, kde všude se nacházejí relevantní data, a jaké jsou možnosti a omezení jejich využití.
10.11.2020
Ačkoliv se může zdát, že datový management je pouze záležitostí datových archivů, ve skutečnosti je velmi užitečný i odbornicím a odborníkům, kteří využívají sociologická data. Pomůže dokonce i studentkám a studentům, kterým může v lecčems ulehčit práci. Díky datovému managementu lze předcházet mnoha problémům jako je špatná orientace v datech a dokumentaci, zdržování od práce či dokonce naprostá ztráta informací nebo datových souborů. Datový management je předpokladem k hladké a profesionální práci všech, kteří využívají kvantitativní i kvalitativní sociologická data.

Stránky