Aktuality Máte-li zájem dostávat naše aktuality do elektronické pošty, pošlete email na aktualitycsda@soc.cas.cz.

11.5.2021
Sociologické výzkumy zaměřené na politikuCílem webináře je ukázat, kde všude se nacházejí relevantní data, a jaké jsou možnosti a omezení jejich využití. Během webináře se budeme věnovat tomu, jaká jsou data týkajícící se politiky získávána, kde jsou uložena, jaké potíže jsou s tímto měřením spojeny a na co si dát pozor při využití dat z výzkumů o politice. Budeme se také věnovat aktuálním výzkumům.  Závěr semináře bude vyhrazen na Vaše dotazy, případně na krátké diskuzní příspěvky.Kdy: 1. června 2021, od 15.00 do 17.00 hod.
12.4.2021
Již tento pátek 16.4. mezi 11:00-12:30 proběhne workshop týkající se spojení sociálních výzkumů a linguistických infrastruktur skrze mluvené rozhovory. Objeví se zástupci velkých studií jako je např. Generations and Gender Programme nebo European Values Study. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
7.4.2021
Český sociálněvědní datový archiv si vás dovoluje pozvat na webinář:  JAK NA DATA Z DATOVÉHO ARCHIVU  v úterý 27. dubna 2021 od 14.00, platforma Zoom V rámci webináře vás seznámíme se základy práce s Nesstarem, což je software pro archivaci a zpřístupňování dat mnoha světových datových archivů včetně Českého sociálněvědního datového archivu (ČSDA). Tento webinář je zaměřený zejména na studenty/ky, kteří/ré mají zájem zjistit, jaká data náš archiv nabízí a jak v něm efektivně vyhledávat (např. podle klíčových slov a témat). 
2.2.2021
Open Science Conference 2021 je 8. mezinárodní konference Leibniz Research Alliance Open Science. Výroční konference je věnována hnutí Open Science a poskytuje jedinečné fórum pro výzkumné pracovníky, knihovníky, odborníky z praxe, poskytovatele infrastruktury, tvůrce politik a další důležité zúčastněné strany, aby diskutovali o nejnovějším a budoucím vývoji v otevřené vědě.
19.11.2020
Ve čtvrtek 5.11. 2020 proběhl v rámci Týdne vědy a techniky webinář s názvem Sociologické výzkumy zaměřené na zdraví. Cílem bylo ukázat studentům, sociálním vědcům, ale i širší veřejnosti, kde všude se nacházejí relevantní data, a jaké jsou možnosti a omezení jejich využití.
10.11.2020
Ačkoliv se může zdát, že datový management je pouze záležitostí datových archivů, ve skutečnosti je velmi užitečný i odbornicím a odborníkům, kteří využívají sociologická data. Pomůže dokonce i studentkám a studentům, kterým může v lecčems ulehčit práci. Díky datovému managementu lze předcházet mnoha problémům jako je špatná orientace v datech a dokumentaci, zdržování od práce či dokonce naprostá ztráta informací nebo datových souborů. Datový management je předpokladem k hladké a profesionální práci všech, kteří využívají kvantitativní i kvalitativní sociologická data.
12.10.2020
UK Data Service pořádá 22.-23.10. bezplatnou dvoudenní online akci jako výzkumnou odpověď na pandemii koronaviru. Spojením sociálních, ekonomických a populačních studií poskytuje výzkumníkům a jiným expertům možnost spolupracovat a řešit významné otázky týkající se dopadu pandemie. Více informací ohledně programu a možnosti přihlášení naleznete zde. 
30.9.2020
Cílem webináře je ukázat, kde všude se nacházejí relevantní data, a jaké jsou možnosti a omezení jejich využití. Během webináře se budeme věnovat tomu, jaká data jsou o zdraví získávána, kde jsou uložena, jaké potíže jsou s tímto měřením spojeny a na co si dát pozor při využití dat z výzkumů o zdraví. Budeme se také věnovat aktuálním výzkumům. Na závěr semináře bude vyhrazen čas na Vaše dotazy, případně na krátké diskuzní příspěvky. Webinář proběhne na platformě Zoom ve čtvrtek  5. 11. 2020 od 14. - 15. 30 hod.  REGISTRACE
17.9.2020
Celodenní úvodní kurz R pro ty, kteří nemají žádnou zkušenost s programováním. Poskytneme základní informace o jazyku R, o uživatelském rozhraní RStudio, o importování údajů ze souborů ve formátu CSV, o struktuře datových rámců a základních operacích s nimi. Ukážeme, jak nad datovým rámcem vytvořit popisné statistiky a jednoduché vizualizace.
10.9.2020
Want to collect personal data? How to make the most of it whilst meeting requirement in data protection legislation and respecting the right of data subjects?

Stránky