Aktuality Máte-li zájem dostávat naše aktuality do elektronické pošty, pošlete email na aktualitycsda@soc.cas.cz.

12.10.2020
UK Data Service pořádá 22.-23.10. bezplatnou dvoudenní online akci jako výzkumnou odpověď na pandemii koronaviru. Spojením sociálních, ekonomických a populačních studií poskytuje výzkumníkům a jiným expertům možnost spolupracovat a řešit významné otázky týkající se dopadu pandemie. Více informací ohledně programu a možnosti přihlášení naleznete zde. 
30.9.2020
Cílem webináře je ukázat, kde všude se nacházejí relevantní data, a jaké jsou možnosti a omezení jejich využití. Během webináře se budeme věnovat tomu, jaká data jsou o zdraví získávána, kde jsou uložena, jaké potíže jsou s tímto měřením spojeny a na co si dát pozor při využití dat z výzkumů o zdraví. Budeme se také věnovat aktuálním výzkumům. Na závěr semináře bude vyhrazen čas na Vaše dotazy, případně na krátké diskuzní příspěvky. Webinář proběhne na platformě Zoom ve čtvrtek  5. 11. 2020 od 14. - 15. 30 hod.  REGISTRACE
17.9.2020
Celodenní úvodní kurz R pro ty, kteří nemají žádnou zkušenost s programováním. Poskytneme základní informace o jazyku R, o uživatelském rozhraní RStudio, o importování údajů ze souborů ve formátu CSV, o struktuře datových rámců a základních operacích s nimi. Ukážeme, jak nad datovým rámcem vytvořit popisné statistiky a jednoduché vizualizace.
10.9.2020
Want to collect personal data? How to make the most of it whilst meeting requirement in data protection legislation and respecting the right of data subjects?
20.8.2020
Byla zveřejněna druhá verze dat z mezinárodního výběrového šetření ISSP 2018 Náboženství. Aktualizovaný dataset, dostupný v katalogu datového archivu GESIS zde, obsahuje třicet tři zemí ISSP. Další informace o výzkumu jsou dostupné zde.
20.7.2020
Od 9. července až do 13. srpna probíhají přednášky letního programu kvantitativních metod v sociálněvědním programu pod záštitou Inter-university Consortium for Political and Social Research (ICPSR). Přednášky jsou zcela zdarma a probíhají online v místním časovém pásmu mezi půl druhou a čtvrtou hodinnou ranní, nicméně veškerý obsah je nahráván také na youtubový kanál ICPSR.
1.7.2020
V současné době se dokončuje sběr dat nové vlny projektu Proměny české společnosti se zaměřením na přítomnost protilátek proti viru SARS-CoV-2 u respondentů a jejich život v době pandemie. Pět let kontinuálně běžící výzkum se tak dočká nové součásti.
8.6.2020
Evropský sociální výzkum (ESS ERIC) pořádá úvodní setkání z nové série policy webinářů .Webinář na téma Využití dat ESS v kontextu COVID-19 se koná 15. června 2020 ve 12.00 GMT. Účast na webináři je zdarma, po registraci na webu City University of London. Akce je pořádána v angličtině.
20.5.2020
V repozitáři Zenodo je k dispozici ke stažení aktualizovaný výukový modul Expert Tour Guide on Data Management. Na přípravě obsahu se podíleli i členové našeho archivu. Obsah výukového modulu je určený akademickým výzkumníkům, ale i studentům a odborníkům z komerční sféry.   
12.5.2020
Konsorcium datových archivů CESSDA pořádá v pondělí 15. června ve 14 hodin seminář na téma harmonizace dat pro komparativní výzkum. Hosty budou Jen Buckley z UK Data service, která promluví o zdrojích harmonizovaných dat, Irina Tomescu-Dubrow z polské akademie věd, která bude mluvit o metodologii harmonizace dat z různých zdrojů, a Kristi Winters z německého archivu GESIS s příspěvkem na téma dokumentace harmonizovaných dat.

Stránky