Datový management sociologických dat

Ačkoliv se může zdát, že datový management je pouze záležitostí datových archivů, ve skutečnosti je velmi užitečný i odbornicím a odborníkům, kteří využívají sociologická data. Pomůže dokonce i studentkám a studentům, kterým může v lecčems ulehčit práci.

Díky datovému managementu lze předcházet mnoha problémům jako je špatná orientace v datech a dokumentaci, zdržování od práce či dokonce naprostá ztráta informací nebo datových souborů. Datový management je předpokladem k hladké a profesionální práci všech, kteří využívají kvantitativní i kvalitativní sociologická data.

Webinář proběhne na platformě Zoom v úterý 24. 11. 2020 od 14. - 15. 30 hod.

Lektor: Mgr. Johana Chylíková, Ph.D.

REGISTRACE

Účast na webináři je zdarma, prosíme, pouze o vyplnění registračního formuláře.

PROGRAM

Webinář představí základy managementu sociologických dat a přiblíží témata jako je plánování, organizace a dokumentace dat, zpracování a ukládání, ochrana dat a jejich archivace a sdílení. Krátce se budeme zabývat také legislativou GDPR, vysvětlíme, co jsou tzv. FAIR data, řekneme si něco o anonymizaci dat a ukážeme, kde a jak lze hledat data pro sekundární analýzu.

Podkladem pro webinář bude Data Management Expert Guide https://www.cessda.eu/dmeg, online modul pro výuku datového managementu, který byl vytvořen v rámci spolupráce v síti datových archivů CESSDA a na jehož přípravě se podíleli odbornice a odborníci z ČSDA.

Webinář proběhne v českém jazyce, je vhodný pro studentky a studenty sociálních věd (Bc., Mgr., Ph.D.) a pro akademické i ne-akademické profesionály a profesionálky v sociologii a příbuzných oborech.

 

Organizace semináře byla podpořena z projektu Český sociálněvědní datový archiv, CSDA, reg. č. LM2018135, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Sdílet